| Internal Part Number | EIS-TCEHCBS-12-01 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Category | Hardware, Fasteners, Accessories | |
| Family | Board Supports | |
| Series | TCEHCBS | |
| Holding Type | Corner, Edge Holding | |
| Mounting Type | Screw Mount | |
| Between Board Height | 0.750" (19.05mm) 3/4" | |
| Length - Overall | - | |
| Support Hole Diameter | - | |
| Support Panel Thickness | 0.062" (1.57mm) 1/16" | |
| Mounting Hole Diameter | 0.120" (3.05mm) | |