Kyocera Display TCG035QVLPDANN-GN50
TCG035QVLPDANN-GN50 picture photo
Mfg. Part Number
TCG035QVLPDANN-GN50
Manufacturer
Product Category
Display Modules - LCD, OLED, Graphic
Brief Description
DISPLAY TFT 3.5" LED CMOS
Datasheet Download
TCG035QVLPDANN-GN50.pdf
Availability of TCG035QVLPDANN-GN50
QUANTITY
TCG035QVLPDANN-GN50 Order Process
Ship out your order
Specifications of TCG035QVLPDANN-GN50
Internal Part NumberEIS-TCG035QVLPDANN-GN50
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationTape change 27/nov/2015
Standard Package96
Category Optoelectronics
FamilyDisplay Modules - LCD, OLED, Graphic
Series-
Display TypeTFT - Color
Display ModeTransmissive
Touchscreen-
Diagonal Screen Size3.5" (88.90mm)
Viewing Area70.56mm W x 52.92mm H
BacklightLED - White
Dot Pixels320 x 240 (QVGA)
InterfaceParallel/Serial
Graphics ColorRed, Green, Blue (RGB)
Background Color-
Dot Size-
Dot Pitch0.07mm W x 0.22mm H
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCG035QVLPDANN-GN50
Related LinksTCG035QVL, TCG035QVLPDANN-GN50 Datasheet, Kyocera Display Distributor
TCG035QVLPDANN-GN50 Details Description
Related parts for TCG035QVLPDANN-GN50
CAP POLYMER 180UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 330MA 2.4 OHM datasheet.pdf
RES 10.7K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 3.3VOUT 99W datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V C0G 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT datasheet.pdf
LED RGB CLEAR 4SMD datasheet.pdf
CTV 3C 3#20 SKT PLUG datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 100POS SKT datasheet.pdf