| Internal Part Number | EIS-TCG057VGLCA-G00 | |
| PCN Design/Specification | Tape change 27/nov/2015 | |
| PCN Other | Multiple Changes 16/Apr/2015 | |
| Standard Package | 48 | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | Display Modules - LCD, OLED, Graphic | |
| Series | - | |
| Display Type | TFT - Color | |
| Display Mode | Transmissive | |
| Touchscreen | - | |
| Diagonal Screen Size | 5.7" (144.78mm) | |
| Viewing Area | 115.20mm W x 86.40mm H | |
| Backlight | LED - White | |
| Dot Pixels | 640 x 480 (VGA) | |
| Interface | Parallel, 18-Bit (RGB) | |
| Graphics Color | Red, Green, Blue (RGB) | |
| Background Color | - | |
| Dot Size | - | |
| Dot Pitch | 0.06mm W x 0.18mm H | |