Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TCG1-2.500-23
TCG1-2.500-23 picture photo
Mfg. Part Number
TCG1-2.500-23
Manufacturer
Product Category
Card Guides
Brief Description
TENSION CARD GUIDE 1 GRIP 2.5"
Datasheet Download
TCG1-2.500-23.pdf
Availability of TCG1-2.500-23
QUANTITY
TCG1-2.500-23 Order Process
Ship out your order
Specifications of TCG1-2.500-23
Internal Part NumberEIS-TCG1-2.500-23
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCard Guides and Pullers
Engineering Technology
Injection Molding and Plastics
Plastic Materials
Card Guides
Standard Package500
Category Boxes, Enclosures, Racks
FamilyCard Guides
SeriesTCG
Accessory TypePolycarbonate, Snap-In Mount, 2.500" (63.50mm)
For Use With/Related Products1/16" (1.6mm) Thick PC Boards
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCG1-2.500-23
TCG1-2.500-23 Details Description
Related parts for TCG1-2.500-23
DUCT SLT H FREE WHT 2.5X3"X 6' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 9.9PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
OSC MEMS 65.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 57.6 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 50UF 10% 1.98KVDC RAD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf