Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TCG1-6.675-23
TCG1-6.675-23 picture photo
Mfg. Part Number
TCG1-6.675-23
Manufacturer
Product Category
Card Guides
Brief Description
TENSION CARD GUIDE 4 GRIP 6.675"
Datasheet Download
TCG1-6.675-23.pdf
Availability of TCG1-6.675-23
QUANTITY
TCG1-6.675-23 Order Process
Ship out your order
Specifications of TCG1-6.675-23
Internal Part NumberEIS-TCG1-6.675-23
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCard Guides and Pullers
Engineering Technology
Injection Molding and Plastics
Plastic Materials
Card Guides
Standard Package500
Category Boxes, Enclosures, Racks
FamilyCard Guides
SeriesTCG
Accessory TypePolycarbonate, Snap-In Mount, 6.675" (169.55mm)
For Use With/Related Products1/16" (1.6mm) Thick PC Boards
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCG1-6.675-23
TCG1-6.675-23 Details Description
Related parts for TCG1-6.675-23
TERM BLOCK HDR 20POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 2.61M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 7.62MM datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 2.5V SOT23-5 datasheet.pdf
RES 37.4K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS CORD PIN datasheet.pdf
LP 5.00/90/4 BK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf