Cornell Dubilier Electronics TCG181T350N3C
TCG181T350N3C picture photo
Mfg. Part Number
TCG181T350N3C
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 180UF 350V AXIAL
Datasheet Download
TCG181T350N3C.pdf
Availability of TCG181T350N3C
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TCG181T350N3C Order Process
Ship out your order
Specifications of TCG181T350N3C
Internal Part NumberEIS-TCG181T350N3C
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 23/Apr/2014
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTCG
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)417 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.524A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension1.000" Dia x 3.125" L (25.40mm x 79.38mm)
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCG181T350N3C
Related LinksTCG181, TCG181T350N3C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
TCG181T350N3C Details Description
Related parts for TCG181T350N3C
IC TXRX SOFTWARE SELECTBL 28SSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 25V Y5V 0603 datasheet.pdf
IC TXRX DUAL RS232 35V 16-DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS 135DEG 5MM datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 37 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL STR 10POS datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
RES 715 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT .4VA 28V datasheet.pdf