Cornell Dubilier Electronics TCG252U015G2L
TCG252U015G2L picture photo
Mfg. Part Number
TCG252U015G2L
Brief Description
CAP ALUM 2500UF 15V AXIAL
Datasheet Download
TCG252U015G2L.pdf
Availability of TCG252U015G2L
QUANTITY
TCG252U015G2L Order Process
Ship out your order
Specifications of TCG252U015G2L
Internal Part NumberEIS-TCG252U015G2L
PackagingBulk
Capacitance2500µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating15V
ESR (Equivalent Series Resistance)126 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.989A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.625" Dia x 2.625" L (15.88mm x 66.68mm)