Cornell Dubilier Electronics TCG252U015G2L
TCG252U015G2L picture photo
Mfg. Part Number
TCG252U015G2L
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2500UF 15V AXIAL
Datasheet Download
TCG252U015G2L.pdf
Availability of TCG252U015G2L
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TCG252U015G2L Order Process
Ship out your order
Specifications of TCG252U015G2L
Internal Part NumberEIS-TCG252U015G2L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 23/Apr/2014
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTCG
PackagingBulk
Capacitance2500µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating15V
ESR (Equivalent Series Resistance)126 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.989A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.625" Dia x 2.625" L (15.88mm x 66.68mm)
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCG252U015G2L
Related LinksTCG252, TCG252U015G2L Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
TCG252U015G2L Details Description
Related parts for TCG252U015G2L
RES SMD 33K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .025-.037" .280" datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 200POS .050" datasheet.pdf
CABLE FIBER OPTIC DUAL ST-SC 5M datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 15A 125V datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 16POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 15A datasheet.pdf