Cornell Dubilier Electronics TCG252U030N2L
TCG252U030N2L picture photo
Mfg. Part Number
TCG252U030N2L
Brief Description
CAP ALUM 2500UF 30V AXIAL
Datasheet Download
TCG252U030N2L.pdf
Availability of TCG252U030N2L
QUANTITY
TCG252U030N2L Order Process
Ship out your order
Specifications of TCG252U030N2L
Internal Part NumberEIS-TCG252U030N2L
PackagingBulk
Capacitance2500µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating30V
ESR (Equivalent Series Resistance)78 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.005A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension1.000" Dia x 2.625" L (25.40mm x 66.68mm)
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCG252U030N2L
Related LinksTCG252, TCG252U030N2L Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
TCG252U030N2L Details Description
Related parts for TCG252U030N2L
IC EEPROM 1KBIT 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES 820 OHM 35W 1% TO220 datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 3.1A 180 MOHM TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 30K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN IDC HEADER 0.100 10 POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
3/4" PLENUM RATED SLEEVING datasheet.pdf
WIRE STANDOFF PUSH MOUNT .35 datasheet.pdf
IC GATE NAND 1CH 2-INP USV datasheet.pdf
2G DDR3 SDRAM X8 667MHZ IND datasheet.pdf