Cornell Dubilier Electronics TCG500T250L1G
TCG500T250L1G picture photo
Mfg. Part Number
TCG500T250L1G
Brief Description
CAP ALUM 50UF 250V AXIAL
Datasheet Download
TCG500T250L1G.pdf
Availability of TCG500T250L1G
QUANTITY
TCG500T250L1G Order Process
Ship out your order
Specifications of TCG500T250L1G
Internal Part NumberEIS-TCG500T250L1G
PackagingBulk
Capacitance50µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.45 Ohm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current607mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.875" Dia x 1.375" L (22.22mm x 34.93mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCG500T250L1G
Related LinksTCG500, TCG500T250L1G Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
TCG500T250L1G Details Description
Related parts for TCG500T250L1G
TERM BLOCK HDR 32POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONTROLLER 4-WIRE SER RESISTIVE datasheet.pdf
RES SMD 68.1 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
IC TRANS ASK 315/433MHZ 28TSSOP datasheet.pdf
FUSE CLASS L 250A 600VAC/DC datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
VSSOP-8 TO DIP-8 SMT ADAPTER datasheet.pdf
RES SMD 324 OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf