Cornell Dubilier Electronics TCG500T350N1G
TCG500T350N1G picture photo
Mfg. Part Number
TCG500T350N1G
Brief Description
CAP ALUM 50UF 350V AXIAL
Datasheet Download
TCG500T350N1G.pdf
Availability of TCG500T350N1G
QUANTITY
TCG500T350N1G Order Process
Ship out your order
Specifications of TCG500T350N1G
Internal Part NumberEIS-TCG500T350N1G
PackagingBulk
Capacitance50µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)3.353 Ohm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current560mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension1.000" Dia x 1.375" L (25.40mm x 34.93mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCG500T350N1G
Related LinksTCG500, TCG500T350N1G Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
TCG500T350N1G Details Description
Related parts for TCG500T350N1G
IC ADC LP 3.5DIGIT W/LED 40-DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 21POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
IC MICROMON 5V W/PBRST SOT-23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 33K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
FLAT 50CM THRU-BEAM L-ON NPN 5M datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC OPAMP GP 20MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
CONN FML 4POS TO MALE 4POS datasheet.pdf