Cornell Dubilier Electronics TCG501U050N1C
TCG501U050N1C picture photo
Mfg. Part Number
TCG501U050N1C
Brief Description
CAP ALUM 500UF 50V AXIAL
Datasheet Download
TCG501U050N1C.pdf
Availability of TCG501U050N1C
QUANTITY
TCG501U050N1C Order Process
Ship out your order
Specifications of TCG501U050N1C
Internal Part NumberEIS-TCG501U050N1C
PackagingBulk
Capacitance500µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)262 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.227A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension1.000" Dia x 1.125" L (25.40mm x 28.58mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCG501U050N1C
Related LinksTCG501, TCG501U050N1C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
TCG501U050N1C Details Description
Related parts for TCG501U050N1C
SCR NON-SENS 200V 12A TO-252 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.25A 8VSSOP datasheet.pdf
COVER DUCT PVC DGY 4"(6=6') datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 1300PF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
SW PLUNGER SPDT 25A SCREW 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
IE-CST SHEATHING STRIPPERS datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
KJB 6C 6#22D PIN RECP datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.2KV 100A datasheet.pdf