Cornell Dubilier Electronics TCG850T450N2L
TCG850T450N2L picture photo
Mfg. Part Number
TCG850T450N2L
Brief Description
CAP ALUM 85UF 450V AXIAL
Datasheet Download
TCG850T450N2L.pdf
Availability of TCG850T450N2L
QUANTITY
TCG850T450N2L Order Process
Ship out your order
Specifications of TCG850T450N2L
Internal Part NumberEIS-TCG850T450N2L
PackagingBulk
Capacitance85µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.869 Ohm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current998mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension1.000" Dia x 2.625" L (25.40mm x 66.68mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCG850T450N2L
Related LinksTCG850, TCG850T450N2L Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
TCG850T450N2L Details Description
Related parts for TCG850T450N2L
CONN HEADER VERT 9POS .100 TIN datasheet.pdf
RES SMD 1.2M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 18POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 38 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 5MM datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 12W datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 36VOUT 75W datasheet.pdf
RES SMD 154K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS datasheet.pdf