Ohmite TCH35P100RJ
TCH35P100RJ picture photo
Mfg. Part Number
TCH35P100RJ
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100 OHM 35W 5% TO220
Datasheet Download
TCH35P100RJ.pdf
Availability of TCH35P100RJ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TCH35P100RJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TCH35P100RJ
Internal Part NumberEIS-TCH35P100RJ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesTCH
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Tolerance±5%
Power (Watts)35W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220
Size / Dimension0.400" L x 0.175" W (10.16mm x 4.44mm)
Height0.591" (15.00mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCH35P100RJ
Related LinksTCH35, TCH35P100RJ Datasheet, Ohmite Distributor
TCH35P100RJ Details Description
Related parts for TCH35P100RJ
TVS DIODE 20.5VWM 33.2VC AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 1.7A 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RETAINER 6POS 3.5MM datasheet.pdf
CONN SKT PWR 12-14AWG CRIMP GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 28POS datasheet.pdf
IC SUPERVISOR PP ACT HI SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.4V 500MW DO35 datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS INLINE SKT datasheet.pdf
SERVER TS 8PORT 48VDC datasheet.pdf