Ohmite TCH35P1R00J
TCH35P1R00J picture photo
Mfg. Part Number
TCH35P1R00J
Brief Description
RES 1 OHM 35W 5% TO220
Datasheet Download
TCH35P1R00J.pdf
Availability of TCH35P1R00J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TCH35P1R00J Order Process
Ship out your order
Specifications of TCH35P1R00J
Internal Part NumberEIS-TCH35P1R00J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1
Tolerance±5%
Power (Watts)35W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220
Size / Dimension0.400" L x 0.175" W (10.16mm x 4.44mm)
Height0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCH35P1R00J
Related LinksTCH35, TCH35P1R00J Datasheet, Ohmite Distributor
TCH35P1R00J Details Description
Related parts for TCH35P1R00J
CONN TERM BLK 35 RAIL MNT WM BLU datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB OTP 64VQFP datasheet.pdf
OSC XO 25.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN STR RELIEF 6POS MINI UMNL datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 108 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CUT&POLISH UNITIZED WHEEL 7A CRS datasheet.pdf
RES SMD 7.68K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf