Ohmite TCH35P1R00JE
TCH35P1R00JE picture photo
Mfg. Part Number
TCH35P1R00JE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1 OHM 35W 5% TO220
Datasheet Download
TCH35P1R00JE.pdf
Availability of TCH35P1R00JE
QUANTITY
TCH35P1R00JE Order Process
Ship out your order
Specifications of TCH35P1R00JE
Internal Part NumberEIS-TCH35P1R00JE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sensing Resistors
RoHS InformationTCH35 "E" Series Material Declaration
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package48
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesTCH
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1
Tolerance±5%
Power (Watts)35W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220
Size / Dimension0.400" L x 0.175" W (10.16mm x 4.44mm)
Height0.591" (15.00mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCH35P1R00JE
Related LinksTCH35P, TCH35P1R00JE Datasheet, Ohmite Distributor
TCH35P1R00JE Details Description
Related parts for TCH35P1R00JE
RES SMD 47K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 7A 125VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 13PF 500V 1111 datasheet.pdf
IC REGISTERED TRANSCVR 24SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 39.2 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC COMPARATOR DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
OSC SO 133.3333MHZ CMOS SMD datasheet.pdf