Ohmite TCH35P5R10JE
TCH35P5R10JE picture photo
Mfg. Part Number
TCH35P5R10JE
Brief Description
RES 5.1 OHM 35W 5% TO220
Datasheet Download
TCH35P5R10JE.pdf
Availability of TCH35P5R10JE
QUANTITY
TCH35P5R10JE Order Process
Ship out your order
Specifications of TCH35P5R10JE
Internal Part NumberEIS-TCH35P5R10JE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package48
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.1
Tolerance±5%
Power (Watts)35W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220
Size / Dimension0.400" L x 0.175" W (10.16mm x 4.44mm)
Height0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCH35P5R10JE
Related LinksTCH35P, TCH35P5R10JE Datasheet, Ohmite Distributor
TCH35P5R10JE Details Description
Related parts for TCH35P5R10JE
IC REG LDO 3V 0.25A 4WLCSP datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 1% 35W TO263 DPAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 0.191 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN SSL T-SPLITTER 3POS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 300V 30AWG BLK datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 10A 5DFN datasheet.pdf