Ohmite TCH35PR220J
TCH35PR220J picture photo
Mfg. Part Number
TCH35PR220J
Brief Description
RES 0.22 OHM 35W 5% TO220
Datasheet Download
TCH35PR220J.pdf
Availability of TCH35PR220J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TCH35PR220J Order Process
Ship out your order
Specifications of TCH35PR220J
Internal Part NumberEIS-TCH35PR220J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.22
Tolerance±5%
Power (Watts)35W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220
Size / Dimension0.400" L x 0.175" W (10.16mm x 4.44mm)
Height0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCH35PR220J
Related LinksTCH35, TCH35PR220J Datasheet, Ohmite Distributor
TCH35PR220J Details Description
Related parts for TCH35PR220J
CONN RACK & PANEL PLUG 90POS datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 600MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 39POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
IC SOUND PROCESSOR 40SSOP datasheet.pdf
TOOLMKIT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 29POS SKT datasheet.pdf
CABLE datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 130MA 6.05 OHM datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 1.5A 37 MOHM TH datasheet.pdf
TRANS 2PNP PREBIAS 0.2W USV datasheet.pdf