AVX Corporation TCH9227M016W0040U
TCH9227M016W0040U picture photo
Mfg. Part Number
TCH9227M016W0040U
Manufacturer
Product Category
Tantalum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP TANT POLY 220UF 16V SMD
Datasheet Download
TCH9227M016W0040U.pdf
Availability of TCH9227M016W0040U
QUANTITY
TCH9227M016W0040U Order Process
Ship out your order
Specifications of TCH9227M016W0040U
Internal Part NumberEIS-TCH9227M016W0040U
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyTantalum - Polymer Capacitors
SeriesTCH
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)40 mOhm @ 100kHz
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.433" W (12.50mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)0.234" (5.95mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size Code9
FeaturesHigh Reliability
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCH9227M016W0040U
Related LinksTCH9227M, TCH9227M016W0040U Datasheet, AVX Corporation Distributor
TCH9227M016W0040U Details Description
Related parts for TCH9227M016W0040U
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ4 PG29 datasheet.pdf
FUSE PTC 0.50A 60V RESET RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
LIGHT PIPE OPTICAL HEADER .100 datasheet.pdf
LED HDWR SPEED NUT datasheet.pdf
RES SMD 4.87K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
8+ 8 DIL SMT PICK/PLACE HDR datasheet.pdf
IC PWM LED DVR 48CH 56HTSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT HSG MALE 19POS FLANGE datasheet.pdf