AVX Corporation TCJB106M035R0200
TCJB106M035R0200 picture photo
Mfg. Part Number
TCJB106M035R0200
Manufacturer
Product Category
Tantalum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP TANT POLY 10UF 35V 1210
Datasheet Download
TCJB106M035R0200.pdf
Availability of TCJB106M035R0200
QUANTITY
TCJB106M035R0200 Order Process
Ship out your order
Specifications of TCJB106M035R0200
Internal Part NumberEIS-TCJB106M035R0200
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum - Polymer Capacitors
SeriesTCJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)200 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesPolymer
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCJB106M035R0200
Related LinksTCJB106M, TCJB106M035R0200 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TCJB106M035R0200 Details Description
Related parts for TCJB106M035R0200
IC PROGRAM 2.930V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 3 OHM 0804 datasheet.pdf
DIN IDC SIDEPIERCE LFCNR datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 19POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 15VOUT 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 75V SNAP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf