AVX Corporation TCJB107M006R0045
TCJB107M006R0045 picture photo
Mfg. Part Number
TCJB107M006R0045
Brief Description
CAP TANT POLY 100UF 6.3V 1210
Datasheet Download
TCJB107M006R0045.pdf
Availability of TCJB107M006R0045
QUANTITY
TCJB107M006R0045 Order Process
Ship out your order
Specifications of TCJB107M006R0045
Internal Part NumberEIS-TCJB107M006R0045
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)45 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesPolymer
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCJB107M006R0045
Related LinksTCJB107M, TCJB107M006R0045 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TCJB107M006R0045 Details Description
Related parts for TCJB107M006R0045
CONN TERM BLK PCB 5.08MM 2POS OR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 51PF 500V 1111 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.1A 8DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 108W 12V 9A datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
RES 1.6K OHM .4W 1% RADIAL datasheet.pdf