AVX Corporation TCJB686M004R0070
TCJB686M004R0070 picture photo
Mfg. Part Number
TCJB686M004R0070
Manufacturer
Product Category
Tantalum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP TANT POLY 68UF 4V 1210
Datasheet Download
TCJB686M004R0070.pdf
Availability of TCJB686M004R0070
QUANTITY
TCJB686M004R0070 Order Process
Ship out your order
Specifications of TCJB686M004R0070
Internal Part NumberEIS-TCJB686M004R0070
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum - Polymer Capacitors
SeriesTCJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated4V
ESR (Equivalent Series Resistance)70 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesPolymer
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCJB686M004R0070
Related LinksTCJB686M, TCJB686M004R0070 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TCJB686M004R0070 Details Description
Related parts for TCJB686M004R0070
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44PLCC datasheet.pdf
RES SMD 121 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
ESD SOLE GROUNDER 1MEG MED datasheet.pdf
SUBMINIATURE BASIC SWITCH datasheet.pdf
SWITCH QUAD MODULE W/O ARROWS BK datasheet.pdf
CAP ROCKER RECTANGULAR WHITE datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf