AVX Corporation TCJB686M006R0055
TCJB686M006R0055 picture photo
Mfg. Part Number
TCJB686M006R0055
Brief Description
CAP TANT POLY 68UF 6.3V 1210
Datasheet Download
TCJB686M006R0055.pdf
Availability of TCJB686M006R0055
QUANTITY
TCJB686M006R0055 Order Process
Ship out your order
Specifications of TCJB686M006R0055
Internal Part NumberEIS-TCJB686M006R0055
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)55 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesPolymer
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCJB686M006R0055
Related LinksTCJB686M, TCJB686M006R0055 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TCJB686M006R0055 Details Description
Related parts for TCJB686M006R0055
RES SMD 845K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 15.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
RELAY SSR SPST 2.5A 6-SOP datasheet.pdf
RES 232 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 0.536 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 5A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES SMD 90.9K OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125" datasheet.pdf