AVX Corporation TCJC475M035R0200
TCJC475M035R0200 picture photo
Mfg. Part Number
TCJC475M035R0200
Brief Description
CAP TANT POLY 4.7UF 35V 2312
Datasheet Download
TCJC475M035R0200.pdf
Availability of TCJC475M035R0200
QUANTITY
TCJC475M035R0200 Order Process
Ship out your order
Specifications of TCJC475M035R0200
Internal Part NumberEIS-TCJC475M035R0200
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)200 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)