AVX Corporation TCJD107M016R0050
TCJD107M016R0050 picture photo
Mfg. Part Number
TCJD107M016R0050
Manufacturer
Product Category
Tantalum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP TANT POLY 100UF 16V 2917
Datasheet Download
TCJD107M016R0050.pdf
Availability of TCJD107M016R0050
QUANTITY
TCJD107M016R0050 Order Process
Ship out your order
Specifications of TCJD107M016R0050
Internal Part NumberEIS-TCJD107M016R0050
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum - Polymer Capacitors
SeriesTCJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)50 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesPolymer
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCJD107M016R0050
Related LinksTCJD107M, TCJD107M016R0050 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TCJD107M016R0050 Details Description
Related parts for TCJD107M016R0050
CABLE ASSY 6-6 COIL REVRS 10'SLV datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
IC HEX INVERTER 14-SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
Connector Receptacle 78 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES 455 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS INLINE SKT datasheet.pdf
350 TB RI CL 180 SMT W/P datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 27 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
4R VER HDR PF 0GP datasheet.pdf
CTV 128C 128#22D PIN PLUG datasheet.pdf
CMOS 135 MHz True-Color Graphics Triple 8-Bit Video RAM-DAC IC datasheet.pdf