AVX Corporation TCJD157M006R0025
TCJD157M006R0025 picture photo
Mfg. Part Number
TCJD157M006R0025
Brief Description
CAP TANT POLY 150UF 6.3V 2917
Datasheet Download
TCJD157M006R0025.pdf
Availability of TCJD157M006R0025
QUANTITY
TCJD157M006R0025 Order Process
Ship out your order
Specifications of TCJD157M006R0025
Internal Part NumberEIS-TCJD157M006R0025
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)25 mOhm @ 100kHz
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCJD157M006R0025
Related LinksTCJD157M, TCJD157M006R0025 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TCJD157M006R0025 Details Description
Related parts for TCJD157M006R0025
IC DUAL DIFF LINE RCVR 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
DISPLAY DIGTL NEG 12-24VDC GREEN datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 315MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
INSERT FEMALE 2POS SCREW datasheet.pdf
RES 1.47 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 499 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf