AVX Corporation TCJD157M006R0025
TCJD157M006R0025 picture photo
Mfg. Part Number
TCJD157M006R0025
Manufacturer
Product Category
Tantalum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP TANT POLY 150UF 6.3V 2917
Datasheet Download
TCJD157M006R0025.pdf
Availability of TCJD157M006R0025
QUANTITY
TCJD157M006R0025 Order Process
Ship out your order
Specifications of TCJD157M006R0025
Internal Part NumberEIS-TCJD157M006R0025
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum - Polymer Capacitors
SeriesTCJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)25 mOhm @ 100kHz
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCJD157M006R0025
Related LinksTCJD157M, TCJD157M006R0025 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TCJD157M006R0025 Details Description
Related parts for TCJD157M006R0025
BOX ALUM BLUE 2.25"L X 1.13"W datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI 7/16-20 UNF 1-5V datasheet.pdf
DGTL ISO RS422/RS485 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 5.62KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4.5MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES 4.75 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 5W D5B datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 3 (Power) Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 50V X7R 0402 datasheet.pdf