AVX Corporation TCJD475M063R0120
TCJD475M063R0120 picture photo
Mfg. Part Number
TCJD475M063R0120
Manufacturer
Product Category
Tantalum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP TANT POLY 4.7UF 63V 2917
Datasheet Download
TCJD475M063R0120.pdf
Availability of TCJD475M063R0120
QUANTITY
TCJD475M063R0120 Order Process
Ship out your order
Specifications of TCJD475M063R0120
Internal Part NumberEIS-TCJD475M063R0120
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum - Polymer Capacitors
SeriesTCJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated63V
ESR (Equivalent Series Resistance)120 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesPolymer
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCJD475M063R0120
Related LinksTCJD475M, TCJD475M063R0120 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TCJD475M063R0120 Details Description
Related parts for TCJD475M063R0120
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20QSOP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 15A TO220AC datasheet.pdf
Connector Receptacle 35 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC SDRAM 64MBIT 143MHZ 90BGA datasheet.pdf
RES 402K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
IC FPGA 552 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
IC LED DVR MATRIX 49XBGA datasheet.pdf
LITEPIPE 5MM CLEAR TRANSP datasheet.pdf