AVX Corporation TCJD477M004R0015
TCJD477M004R0015 picture photo
Mfg. Part Number
TCJD477M004R0015
Brief Description
CAP TANT POLY 470UF 20% 4V 2917
Datasheet Download
TCJD477M004R0015.pdf
Availability of TCJD477M004R0015
QUANTITY
TCJD477M004R0015 Order Process
Ship out your order
Specifications of TCJD477M004R0015
Internal Part NumberEIS-TCJD477M004R0015
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated4V
ESR (Equivalent Series Resistance)15 mOhm @ 100kHz
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCJD477M004R0015
Related LinksTCJD477M, TCJD477M004R0015 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TCJD477M004R0015 Details Description
Related parts for TCJD477M004R0015
SWITCH ROCKER SPDT 15A 125V datasheet.pdf
CONN FFC VERT 4POS 2.54MM PCB datasheet.pdf
RES SMD 140KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
RES SMD 1.5 OHM 2% 1/3W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 1.8A PPAK SO-8 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 2.48A 84 MOHM SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 7.5K OHM 5% 55W datasheet.pdf