AVX Corporation TCJD477M004R0025
TCJD477M004R0025 picture photo
Mfg. Part Number
TCJD477M004R0025
Brief Description
CAP TANT POLY 470UF 4V 2917
Datasheet Download
TCJD477M004R0025.pdf
Availability of TCJD477M004R0025
QUANTITY
TCJD477M004R0025 Order Process
Ship out your order
Specifications of TCJD477M004R0025
Internal Part NumberEIS-TCJD477M004R0025
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated4V
ESR (Equivalent Series Resistance)25 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesPolymer
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCJD477M004R0025
Related LinksTCJD477M, TCJD477M004R0025 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TCJD477M004R0025 Details Description
Related parts for TCJD477M004R0025
RES SMD 62 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LOCKOUT GATE VALVE RED 2.5X5.0" datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 48POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 16V NP0 01005 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 21A TP-FA datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC OSC VCXO 120MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 200MW SOD323 datasheet.pdf