AVX Corporation TCJD685M063R0120
TCJD685M063R0120 picture photo
Mfg. Part Number
TCJD685M063R0120
Manufacturer
Product Category
Tantalum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP TANT POLY 6.8UF 63V 2917
Datasheet Download
TCJD685M063R0120.pdf
Availability of TCJD685M063R0120
QUANTITY
TCJD685M063R0120 Order Process
Ship out your order
Specifications of TCJD685M063R0120
Internal Part NumberEIS-TCJD685M063R0120
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum - Polymer Capacitors
SeriesTCJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated63V
ESR (Equivalent Series Resistance)120 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesPolymer
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCJD685M063R0120
Related LinksTCJD685M, TCJD685M063R0120 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TCJD685M063R0120 Details Description
Related parts for TCJD685M063R0120
ESD HANDLER 8X6-1/4X3-5/8 datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 8PWR 28SGL 1.57MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
RES 112.5K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1W 0.25% AXIAL datasheet.pdf
XG4 16AWG 19/.0117 2C FOILBRAID datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 5% 100VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 5% 11W 1206 datasheet.pdf