AVX Corporation TCJE157M016R0040
TCJE157M016R0040 picture photo
Mfg. Part Number
TCJE157M016R0040
Brief Description
CAP TANT POLY 150UF 16V 2917
Datasheet Download
TCJE157M016R0040.pdf
Availability of TCJE157M016R0040
QUANTITY
TCJE157M016R0040 Order Process
Ship out your order
Specifications of TCJE157M016R0040
Internal Part NumberEIS-TCJE157M016R0040
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package400
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)40 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.169" (4.30mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeE
FeaturesPolymer
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCJE157M016R0040
Related LinksTCJE157M, TCJE157M016R0040 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TCJE157M016R0040 Details Description
Related parts for TCJE157M016R0040
IC SRAM 256KBIT 35NS 80TQFP datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 3.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf