AVX Corporation TCJN106M006R0500
TCJN106M006R0500 picture photo
Mfg. Part Number
TCJN106M006R0500
Manufacturer
Product Category
Tantalum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP TANT POLY 10UF 6.3V 0805
Datasheet Download
TCJN106M006R0500.pdf
Availability of TCJN106M006R0500
QUANTITY
TCJN106M006R0500 Order Process
Ship out your order
Specifications of TCJN106M006R0500
Internal Part NumberEIS-TCJN106M006R0500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyTantalum - Polymer Capacitors
SeriesTCJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)500 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.081" L x 0.051" W (2.05mm x 1.30mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeN
FeaturesPolymer
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCJN106M006R0500
Related LinksTCJN106M, TCJN106M006R0500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TCJN106M006R0500 Details Description
Related parts for TCJN106M006R0500
PANEL TOP 36X23" BE/GY datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 4.60V P-P SOT23-5 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 9.4VWM 15.6VC DO214AA datasheet.pdf
TVS DIODE 75VWM 121VC R6 datasheet.pdf
DIODE ZENER 82V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
CAP TANT POLY 100UF 10V AXIAL datasheet.pdf