AVX Corporation TCJY157M006R0040
TCJY157M006R0040 picture photo
Mfg. Part Number
TCJY157M006R0040
Brief Description
CAP TANT POLY 150UF 6.3V 2917
Datasheet Download
TCJY157M006R0040.pdf
Availability of TCJY157M006R0040
QUANTITY
TCJY157M006R0040 Order Process
Ship out your order
Specifications of TCJY157M006R0040
Internal Part NumberEIS-TCJY157M006R0040
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)40 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeY
FeaturesPolymer
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCJY157M006R0040
Related LinksTCJY157M, TCJY157M006R0040 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TCJY157M006R0040 Details Description
Related parts for TCJY157M006R0040
FIXED IND 390NH 380MA 700 MOHM datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .305M 16POS datasheet.pdf
A-245X datasheet.pdf
PAC-CTLX-HE20-V8 CBL ASSY datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 600MA 310 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 35V 2915 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
HD 38999 32C 32#23 SKT RECP datasheet.pdf
68UF 50V 8,2X11MM 105C 2000H datasheet.pdf