Rohm Semiconductor TCM1A475M8R
TCM1A475M8R picture photo
Mfg. Part Number
TCM1A475M8R
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 10V 20% 0603
Datasheet Download
TCM1A475M8R.pdf
Availability of TCM1A475M8R
QUANTITY
TCM1A475M8R Order Process
Ship out your order
Specifications of TCM1A475M8R
Internal Part NumberEIS-TCM1A475M8R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTantalum Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)9 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height - Seated (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeM
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCM1A475M8R
Related LinksTCM1A, TCM1A475M8R Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
TCM1A475M8R Details Description
Related parts for TCM1A475M8R
D-Sub Connector Plug, Male Pins 78 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CONN FFC FPC RCPT 11POS 2.54MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 17POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
SL 7.50/02/180B 3.2SN BK BX datasheet.pdf
TVS DIODE 9VWM 15.4VC DO214AC datasheet.pdf
RES SMD 54.9K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 9-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
LED LH351B COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf
FIXED IND 18NH 140MA 2.8 OHM SMD datasheet.pdf