Samtec, Inc. TCMD-08-D-12.00-01
TCMD-08-D-12.00-01 picture photo
Mfg. Part Number
TCMD-08-D-12.00-01
Manufacturer
Product Category
Rectangular Cable Assemblies
Brief Description
CABLE ASSEM 2MM 16POS M-M 12"
Datasheet Download
TCMD-08-D-12.00-01.pdf
Availability of TCMD-08-D-12.00-01
QUANTITY
TCMD-08-D-12.00-01 Order Process
Ship out your order
Specifications of TCMD-08-D-12.00-01
Internal Part NumberEIS-TCMD-08-D-12.00-01
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyRectangular Cable Assemblies
SeriesTiger Eye™ TCMD
Connector TypePlug to Plug
Number of Positions16
Number of Rows2
Pitch - Connector0.079" (2.00mm)
Pitch - Cable0.039" (1.00mm)
Length1.00' (304.80mm, 12.00")
Features-
ColorGray, Ribbon
ShieldingUnshielded
Usage-
Cable TerminationIDC
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCMD-08-D-12.00-01
Related LinksTCMD-08-D, TCMD-08-D-12.00-01 Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
TCMD-08-D-12.00-01 Details Description
Related parts for TCMD-08-D-12.00-01
MOSFET N-CH 55V 104A D2PAK datasheet.pdf
CARD EDGE 56POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/3.2V 0.3A 8MLF datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.8A SOT223 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RING/HI-TEMP VERSAKRIMP datasheet.pdf
RES 806 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf