Vishay Semiconductor/Opto Division TCMT4100
TCMT4100 picture photo
Mfg. Part Number
TCMT4100
Manufacturer
Product Category
Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Brief Description
OPTOISO 3.75KV 4CH TRANS 16-SOP
Datasheet Download
TCMT4100.pdf
Availability of TCMT4100
QUANTITY
TCMT4100 Order Process
Ship out your order
Specifications of TCMT4100
Internal Part NumberEIS-TCMT4100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationOMV-795-2014-Rev-0 03/Mar/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Isolators
FamilyOptoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Number of Channels4
Voltage - Isolation3750Vrms
Current Transfer Ratio (Min)50% @ 5mA
Current Transfer Ratio (Max)600% @ 5mA
Turn On / Turn Off Time (Typ)6µs, 5µs
Rise / Fall Time (Typ)3µs, 4.7µs
Input TypeDC
Output TypeTransistor
Voltage - Output (Max)70V
Current - Output / Channel50mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.25V
Current - DC Forward (If) (Max)60mA
Vce Saturation (Max)300mV
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package16-SOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCMT4100
Related LinksTCMT, TCMT4100 Datasheet, Vishay Semiconductor/Opto Division Distributor
TCMT4100 Details Description
Related parts for TCMT4100
OPTOISO 3.75KV OPEN COLL 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 10.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
TERM BLOCK 2POS 7.5MM datasheet.pdf
IC USB PWR CTRLR 3A 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 100V BP 0805 datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.125" NYLON 2.16MM datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 450V C0G 2220 datasheet.pdf