AVX Corporation TCN4158M006R0055
TCN4158M006R0055 picture photo
Mfg. Part Number
TCN4158M006R0055
Manufacturer
Product Category
Tantalum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP TANT POLY 1500UF 6.3V 2924
Datasheet Download
TCN4158M006R0055.pdf
Availability of TCN4158M006R0055
QUANTITY
TCN4158M006R0055 Order Process
Ship out your order
Specifications of TCN4158M006R0055
Internal Part NumberEIS-TCN4158M006R0055
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Capacitors
FamilyTantalum - Polymer Capacitors
SeriesJ-CAP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)55 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2924 (7360 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.240" W (7.30mm x 6.10mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size Code4
FeaturesPolymer
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCN4158M006R0055
Related LinksTCN4158M, TCN4158M006R0055 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TCN4158M006R0055 Details Description
Related parts for TCN4158M006R0055
RES SMD 464 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 280K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 7/8" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 23POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER 48POS DUAL .100 STR datasheet.pdf
PNEUM VACUUM GENERATR PLUGIN MFF datasheet.pdf
RES 91.0K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20V 10% 2917 datasheet.pdf
POWER SUPPLY SWITCHING 24V 2W datasheet.pdf
RELAY SSR SPST-NO 2A 24VDC datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf