Microchip Technology TCN75-5.0MOA713
TCN75-5.0MOA713 picture photo
Mfg. Part Number
TCN75-5.0MOA713
Manufacturer
Product Category
Temperature Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR TEMPERATURE I2C 8SOIC
Datasheet Download
TCN75-5.0MOA713.pdf
Availability of TCN75-5.0MOA713
QUANTITY
TCN75-5.0MOA713 Order Process
Ship out your order
Specifications of TCN75-5.0MOA713
Internal Part NumberEIS-TCN75-5.0MOA713
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginAssembly Site Addition 08/Apr/2015
Assembly Site Addition 08/Apr/2015
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package3,300
Category Sensors, Transducers
FamilyTemperature Sensors, Transducers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Sensor TypeDigital, Local
Sensing Temperature - Local-55°C ~ 125°C
Sensing Temperature - Remote-
Output TypeI²C
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
Resolution8 b
FeaturesOutput Switch, Programmable Limit, Shutdown Mode, Standby Mode
Accuracy - Highest (Lowest)±3°C
Test Condition25°C ~ 100°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC N
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCN75-5.0MOA713
Related LinksTCN75-5, TCN75-5.0MOA713 Datasheet, Microchip Technology Distributor
TCN75-5.0MOA713 Details Description
Related parts for TCN75-5.0MOA713
LED BLUE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 70NS 48VFBGA datasheet.pdf
RES SMD 280K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC PWR MGMT FOR LI-ION SYS 40QFN datasheet.pdf
CONN HEADER PIN 16POS R/A GOLD datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 25V X7R 1210 datasheet.pdf
RES 33 OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf
1M 30AWG FC DBL ENDED 1X3 datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 0.75UF 5% 2000VDC AXIAL datasheet.pdf