Microchip Technology TCN75-5.0MOAG
TCN75-5.0MOAG picture photo
Mfg. Part Number
TCN75-5.0MOAG
Brief Description
SENSOR TEMPERATURE I2C 8SOIC
Datasheet Download
TCN75-5.0MOAG.pdf
Availability of TCN75-5.0MOAG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TCN75-5.0MOAG Order Process
Ship out your order
Specifications of TCN75-5.0MOAG
Internal Part NumberEIS-TCN75-5.0MOAG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package100
Series-
PackagingTube
Sensor TypeDigital, Local
Sensing Temperature - Local-55°C ~ 125°C
Sensing Temperature - Remote-
Output TypeI²C
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
Resolution8 b
FeaturesOutput Switch, Programmable Limit, Shutdown Mode, Standby Mode
Accuracy - Highest (Lowest)±3°C
Test Condition25°C ~ 100°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC N
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCN75-5.0MOAG
Related LinksTCN75-, TCN75-5.0MOAG Datasheet, Microchip Technology Distributor
TCN75-5.0MOAG Details Description
Related parts for TCN75-5.0MOAG
CAP CER 1UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 5.23 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC POWER METER 3-PHASE 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH REED MAG SMT 12-28AT 200V datasheet.pdf
4MM MICROLEAD TO .031 J SILIC 1 datasheet.pdf