Rohm Semiconductor TCP1A106M8R
TCP1A106M8R picture photo
Mfg. Part Number
TCP1A106M8R
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 10V 20% 0805
Datasheet Download
TCP1A106M8R.pdf
Availability of TCP1A106M8R
QUANTITY
TCP1A106M8R Order Process
Ship out your order
Specifications of TCP1A106M8R
Internal Part NumberEIS-TCP1A106M8R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTC
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeP
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCP1A106M8R
Related LinksTCP1A, TCP1A106M8R Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
TCP1A106M8R Details Description
Related parts for TCP1A106M8R
CONN RCPT .100" 10POS TIN T/H datasheet.pdf
CONN MEM SKT 204POS DDR3 SODIMM datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS PIN datasheet.pdf
SHOULDER SCREW datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 12PIN SLD CUP datasheet.pdf
UNIVERSAL TRIM KIT 1000MM X 800M datasheet.pdf