Toshiba Semiconductor & Storage TCR5AM11,LF
TCR5AM11,LF picture photo
Mfg. Part Number
TCR5AM11,LF
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.1V 0.5A 5DFN
Datasheet Download
TCR5AM11,LF.pdf
Availability of TCR5AM11,LF
QUANTITY
TCR5AM11,LF Order Process
Ship out your order
Specifications of TCR5AM11,LF
Internal Part NumberEIS-TCR5AM11,LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTCR5AM LDO
Featured ProductToshiba / TCR5AM Series LDO Regulator
Ultra-Low Dropout Voltage LDO
Standard Package5,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.1V
Current - Output500mA
Voltage - Dropout (Typical)0.15V @ 500mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case5-XFDFN
Supplier Device Package5-DFNB (1.2x1.2)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCR5AM11,LF
Related LinksTCR5A, TCR5AM11,LF Datasheet, Toshiba Semiconductor & Storage Distributor
TCR5AM11,LF Details Description
Related parts for TCR5AM11,LF
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 5.08MM datasheet.pdf