ams TCS3404CS
TCS3404CS picture photo
Mfg. Part Number
TCS3404CS
Manufacturer
Product Category
Color Sensors
Brief Description
IC COLOR SENSOR DGTL 6CHIPSCALE
Datasheet Download
TCS3404CS.pdf
Availability of TCS3404CS
QUANTITY
TCS3404CS Order Process
Ship out your order
Specifications of TCS3404CS
Internal Part NumberEIS-TCS3404CS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video Fileams Color Sensor Candy Sorter – Another Geek Moment | DigiKey
Standard Package3,500
Category Sensors, Transducers
FamilyColor Sensors
Series-
OutputSMBus
Resolution (Bits)16 b
FeaturesGain Control, Interrupt, Sync Input
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V
Current - Supply (Max)11mA @ 3.6V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case6-VFBGA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCS3404CS
Related LinksTCS3, TCS3404CS Datasheet, ams Distributor
TCS3404CS Details Description
Related parts for TCS3404CS
CAP CER 0.033UF 6.3V X5R 0402 datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 3V datasheet.pdf
RES SMD 0.127 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 340 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CERAMIC MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
RES 149K OHM 1W .25% AXIAL datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
DIN-SIGNAL B064MR-3 0C1-2 datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 12K OHM 1% RADIAL datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 13A 8-SO datasheet.pdf