Triad Magnetics TCT40-03E07K
TCT40-03E07K picture photo
Mfg. Part Number
TCT40-03E07K
Manufacturer
Product Category
Power Transformers
Brief Description
XFRMR LAMINATED 40VA CHAS MOUNT
Datasheet Download
TCT40-03E07K.pdf
Availability of TCT40-03E07K
QUANTITY
TCT40-03E07K Order Process
Ship out your order
Specifications of TCT40-03E07K
Internal Part NumberEIS-TCT40-03E07K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelTCT40-03E07K
Standard Package1
Category Transformers
FamilyPower Transformers
SeriesClass 2
TypeLaminated Core
Voltage - Primary120V
Voltage - Secondary (Full Load)12V
Current - Output (Max)3.34A
Primary Winding(s)Single
Secondary Winding(s)Single
Center TapNo
Power - Max40 VA
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
Voltage - Isolation1500Vrms
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCT40-03E07K
Related LinksTCT40-, TCT40-03E07K Datasheet, Triad Magnetics Distributor
TCT40-03E07K Details Description
Related parts for TCT40-03E07K
IC OPAMP ISOLATION 2KHZ DIP datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLTAGE 4.4V 5TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC BRIDGE DRIVER PAR 28HSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 50 POS T/H R/A datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 8A DO214AB datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 20POS datasheet.pdf
IC CTRLR HOT SWAP 2.5-18V 24VQFN datasheet.pdf
LED ARRAY 2000LM NEUTRAL WHITE datasheet.pdf
CAP FILM 1.1UF 5% 1600VDC AXIAL datasheet.pdf