Triad Magnetics TCT40-06E07K
TCT40-06E07K picture photo
Mfg. Part Number
TCT40-06E07K
Manufacturer
Product Category
Power Transformers
Brief Description
XFRMR LAMINATED 40VA CHAS MOUNT
Datasheet Download
TCT40-06E07K.pdf
Availability of TCT40-06E07K
QUANTITY
TCT40-06E07K Order Process
Ship out your order
Specifications of TCT40-06E07K
Internal Part NumberEIS-TCT40-06E07K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelTCT40-06E07K
Standard Package1
Category Transformers
FamilyPower Transformers
SeriesClass 2
TypeLaminated Core
Voltage - Primary120V, 240V
Voltage - Secondary (Full Load)24V
Current - Output (Max)1.67A
Primary Winding(s)Single, Multiple Taps
Secondary Winding(s)Single
Center TapNo
Power - Max40 VA
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension92.46mm L x 56.67mm W
Height - Seated (Max)57.40mm
Voltage - Isolation1500Vrms
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCT40-06E07K
Related LinksTCT40-, TCT40-06E07K Datasheet, Triad Magnetics Distributor
TCT40-06E07K Details Description
Related parts for TCT40-06E07K
TRANS NPN 45V 0.1A SOT-523 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Board Edge, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN JACK 4POS FEMALE SOLDER datasheet.pdf
IC UART QUAD 64BYTE 68PLCC datasheet.pdf
FUSE 40A 150V HS FERRULE datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS 28AWG .100 GREEN datasheet.pdf
SERVO DRIVE 200V 5.0KW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
IC HOT SWAP CTRLR SMBUS 28TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS T/H datasheet.pdf