Rohm Semiconductor TCTP0G476M8R
TCTP0G476M8R picture photo
Mfg. Part Number
TCTP0G476M8R
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 47UF 4V 20% 0805
Datasheet Download
TCTP0G476M8R.pdf
Availability of TCTP0G476M8R
QUANTITY
TCTP0G476M8R Order Process
Ship out your order
Specifications of TCTP0G476M8R
Internal Part NumberEIS-TCTP0G476M8R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTantalum Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTCT
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated4V
ESR (Equivalent Series Resistance)4 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeP
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCTP0G476M8R
Related LinksTCTP0G, TCTP0G476M8R Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
TCTP0G476M8R Details Description
Related parts for TCTP0G476M8R
CAP FILM 0.012UF 5% 100VDC 1913 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 1.5W DO214AA datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 23.04MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 0.250" (6.35mm) Screw, Rivet, Stud datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 22POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS R/A 2MM T/H datasheet.pdf
HEX STANDOFF M2 NYLON 24MM datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.2W US6 datasheet.pdf