Cornell Dubilier Electronics TCX302U030L3C
TCX302U030L3C picture photo
Mfg. Part Number
TCX302U030L3C
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3000UF 30V AXIAL
Datasheet Download
TCX302U030L3C.pdf
Availability of TCX302U030L3C
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TCX302U030L3C Order Process
Ship out your order
Specifications of TCX302U030L3C
Internal Part NumberEIS-TCX302U030L3C
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 23/Apr/2014
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTCX
PackagingBulk
Capacitance3000µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating30V
ESR (Equivalent Series Resistance)39 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.643A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.875" Dia x 3.125" L (22.22mm x 79.38mm)
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCX302U030L3C
Related LinksTCX302, TCX302U030L3C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
TCX302U030L3C Details Description
Related parts for TCX302U030L3C
CAP CER 7.7PF 100V S2H 0805 datasheet.pdf
SECONDARY HEIGHT SPACER datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 30A DIN RAIL datasheet.pdf
KRIMPING DIE ATP-AA-575-E1 datasheet.pdf
60706-16 PUNCH datasheet.pdf
RES SMD 22.9K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 56QFN datasheet.pdf
AM5 SWITCH .1A SPDT PIN datasheet.pdf
500 TB RIS CLA 2-ROWS-R datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 48V 300W datasheet.pdf