Cornell Dubilier Electronics TCX371U050L1C
TCX371U050L1C picture photo
Mfg. Part Number
TCX371U050L1C
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 370UF 50V AXIAL
Datasheet Download
TCX371U050L1C.pdf
Availability of TCX371U050L1C
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TCX371U050L1C Order Process
Ship out your order
Specifications of TCX371U050L1C
Internal Part NumberEIS-TCX371U050L1C
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 23/Apr/2014
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTCX
PackagingBulk
Capacitance370µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)216 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.25A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.875" Dia x 1.125" L (22.22mm x 28.58mm)
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCX371U050L1C
Related LinksTCX371, TCX371U050L1C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
TCX371U050L1C Details Description
Related parts for TCX371U050L1C
CABLE 10COND 22AWG GRAY 100' datasheet.pdf
CONN FFC 8POS 2.54MM R/A datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
VARISTOR 216V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 124 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf