TXC CORPORATION TD-16.000MCD-T
TD-16.000MCD-T picture photo
Mfg. Part Number
TD-16.000MCD-T
Brief Description
OSC MEMS 16.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
TD-16.000MCD-T.pdf
Availability of TD-16.000MCD-T
QUANTITY
TD-16.000MCD-T Order Process
Ship out your order
Specifications of TD-16.000MCD-T
Internal Part NumberEIS-TD-16.000MCD-T
TypeMEMS (Silicon)
Frequency16MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.031" (0.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TD-16.000MCD-T
Related LinksTD-16.0, TD-16.000MCD-T Datasheet, TXC CORPORATION Distributor
TD-16.000MCD-T Details Description
Related parts for TD-16.000MCD-T
CONN PLUG 4POS W/SOCKET INSERT datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV 2CH DARLNG 8-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 5% 3W 6227 datasheet.pdf
CONTROL TEMP ANALOG OUT 100-240V datasheet.pdf
RES SMD 12.4KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
14 MM PLC BASIC TERM BLOCK datasheet.pdf
RES SMD 13.7 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Socket 2 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf