TXC CORPORATION TD-48.000MCD-T
TD-48.000MCD-T picture photo
Mfg. Part Number
TD-48.000MCD-T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 48.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
TD-48.000MCD-T.pdf
Availability of TD-48.000MCD-T
QUANTITY
TD-48.000MCD-T Order Process
Ship out your order
Specifications of TD-48.000MCD-T
Internal Part NumberEIS-TD-48.000MCD-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMEMS Oscillator
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesTD
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency48MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)-
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.031" (0.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TD-48.000MCD-T
Related LinksTD-48.0, TD-48.000MCD-T Datasheet, TXC CORPORATION Distributor
TD-48.000MCD-T Details Description
Related parts for TD-48.000MCD-T
CONN DIN PLUG R/A 32POS DUAL datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV NP0 1812 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN 15VOUT datasheet.pdf
SENSOR I/O CONNECTOR datasheet.pdf
RES SMD 27.4K OHM 0.5% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
CAP CER 75PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf